Jesteś tu: Start BRD Aktualności III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Menu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PDF Drukuj Email
Czwartek, 23. Luty 2012 08:28

III MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
16.02.2012 r. SUWAŁKI


Efektem napisanego projektu dla Zespołu Szkól Nr 1 w Suwałkach dotyczącego popularyzacji idei pierwszej pomocy oraz pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów szkoły były zorganizowane 16.02.2012 r. na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Suwałkach "III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej" III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach pod hasłem "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to życie ? chroń życie"

Organizatorami tej imprezy byli uczniowie Paweł Kiślak i Daniel Kapliński pod opieka Pani mgr Katarzyny Witkowskiej przy współorganizacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach, Stowarzyszenia "Przyjazne Sejny" i wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Pogotowia Ratunkowego i Policji.
Imprezę otworzyła Pani Alicja Węsierska ? Kwiecień ? Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Suwałkach, która serdecznie podziękowała wszystkim obecnym za pomoc w organizacji Mistrzostw jak też za ufundowanie nagród dla uczestników imprezy.

W uroczystym otwarciu III Mistrzostw udział wzięli:

 • Pan Henryk Stanisław Grabowski ? Dyrektor WORD w Suwałkach
 • Pan Arkadiusz Nowalski ? Stowarzyszenie "Przyjazne Sejny"
 • Pan podinspektor Sylwester Symonowicz
 • Pan aspirant Tadeusz Korsakowski ? Wydział Ruchu Drogowego Policji w Suwałkach
 • Pani Honorata Rudnik i Elżbieta Szczęsna ? Wydział Oświaty, Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach
 • Pani Joanna Sokołowska ? Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego
 • Pan Aleksander Czuper ? Główny Specjalista ds. BRD w WORD Suwałki


Mistrzostwa zostały zorganizowane by:

 • nauczyć się umiejętności praktycznych udzielania Pierwszej Pomocy
 • rozpowszechnić ideę bezinteresownego niesienia pomocy
 • wykształcić umiejętność radzenia sobie w trudnych stresujących sytuacjach
 • oswoić uczestników mistrzostw z psychologią tłumu
 • nauczyć podejmowania świadomych wyborów oraz podnoszenia odpowiedzialności za własne czyny
 • wykształcić w uczestnikach czerwonokrzyską zasadę bezstronności udzielania pomocy potrzebującym bez względu na wiek, wygląd, rasę ofiary, jej przekonania polityczne, pozycję społeczną itp.
 • wykształcić u uczestników umiejętność komunikacji międzyludzkiej


Przebieg imprezy oparty był na szczegółowym regulaminie, który określał precyzyjnie zasady uczestnictwa. Udział mogły brać czteroosobowe drużyny, które miały swego kapitana i nazwę swojej drużyny i wyposażone były w plany budynku, apteczki.
Mistrzostwa składały się z dwóch części: testu teoretycznego i testu praktycznego. Część praktyczna składała się z 9 stacji pozoracyjnych, które były tak zlokalizowane na terenie budynku i poza nim , że drużyny startujące nie miały możliwości przeszkadzać sobie podczas akcji i nie mogły obserwować przebiegu akcji innych drużyn.

Organizator wyznaczył dziewięć stacji pozoracyjnych:

 1. Omdlenie
 2. Resuscytacja
 3. Rozległe rany cięte
 4. Odmrożenie
 5. Powieszenie
 6. Bójka
 7. Upadek ze schodów
 8. Zawał
 9. Wypadek samochodowy


Drużyny na stacjach pozorujących oceniali ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego, Stowarzyszenia "Przyjazne Sejny" i studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (kierunek ? Ratownictwo Medyczne). Każda z drużyn musiała wykazać się w każdej sytuacji zgraniem ekip, jak najlepszym wykorzystaniem umiejętności posiadanych przez drużynę, pracą w grupie i współdziałaniem. W ocenie brane było również pod uwagę to, czy drużyna dba o własne bezpieczeństwo w myśl zasady "Martwy ratownik, to żaden ratownik". Jak szybko grupa ratowników zabezpiecza poszkodowanego, czy zadbała o jego komfortowe samopoczucie oraz jak nadzoruje jego funkcje życiowe do chwili przyjazdu karetki.

Młodzież, która uczestniczyła jako pozorowani osób poszkodowanych wypełniała swoją rolę z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem. Była doskonała charakteryzacja poszkodowanych .

Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęła drużyna reprezentująca klasę III c w składzie: Patrycja Iga Wasilewska, Gabriela Sokołowska, Ewelina Tomaszewicz i Beata Sinkiewicz.

Najlepszy wynik z testu uzyskali: Gabriela Sokołowska ? III c i Łukasz Koncewicz ? III f.

Wspaniała atmosfera panowała przez czas trwania imprezy. Tak oceniła jedna z uczestniczek: cyt. "Brałam w tym udział, byłam jedną z uczestniczek biegających po stacjach i ratując ludzi. Konkurs naprawdę świetny, wiele się nauczyłam (szczególnie dzięki uwagom oceniających) a przy okazji dobrze się bawiłam. Mam nadzieję, że nie rozchoruję się przez akcję na podwórku, która trwała jakieś 10 min. Tak na przyszłość dla uczniów drugich klas : Zapiszcie się w przyszłym roku na Mistrzostwa, naprawdę świetna zabawa połączona z nauką, a nagrody są również rewelacyjne".

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach współorganizując III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej zainaugurował AKCJĘ:
"JAK PRZEŻYĆ ATAK SERCA kiedy JESTEŚ SAM" np. jadąc samochodem
Pomysł wziął się z artykułu opublikowanego pod nr 240 w Journal of General Hospital Rochester, gdzie lekarze zwracają się do czytających, aby przekazali tą informację ? WIADOMOŚĆ tak dużej ilości ludzi, jak to jest możliwe.
TO może uratować ich ŻYCIE!!!!

"Nie myśl, że nie jesteś predysponowany do ataku serca ponieważ masz mniej niż 25-30 lat. W dzisiejszych czasach w związku ze zmianą stylu życia atak serca jest stwierdzany wśród ludzi we wszystkich grupach wiekowych.
Jesteś naprawdę zmęczony i sfrustrowany po niezwykle ciężkim dniu pracy i wracasz do domu sam samochodem.
Nagle odczuwasz SILNY BÓL w klatce piersiowej, który zaczyna promieniować w kierunku ramienia i w górę w kierunku szczęki?
Takiej osobie serce bije nieprawidłowo i zaczyna odczuwać omdlenie ZOSTAJE tylko około 10 SEKUND zanim utraci PRZYTOMNOŚĆ.
Nie wiesz, czy będziesz w stanie dotrzeć do najbliższego szpitala?
Byłeś szkolony w udzielaniu pierwszej pomocy ludziom w przypadku zawału serca, ale człowiek, który prowadził szkolenie nie powiedział WAM, jak postępować samym ze sobą!!! CO ROBIĆ?

ODPOWIEDŹ:

 1. Nie panikuj, ale zacznij KASZLEĆ bardzo intensywnie powtarzając tą czynność
 2. Przed każdym kaszlnięciem powinien być nabrany GŁĘBOKI ODDECH, KASZEL powinien być GŁĘBOKI i PRZEDŁUŻONY w celu ewakuowania plwociny zalegającej wewnątrz klatki piersiowej.
 3. ODDECH i KASZEL musi być POWTARZANY co 2 sekundy bez przerwy, aż do chwili przybycia pomocy lub do chwili, w której poczujesz, że serce ponownie bije normalnie. Głęboki oddech doprowadza TLEN do płuc, a RUCH związany z kaszlem uciska serce i utrzymuje KRĄŻENIE krwi. Ciśnienie wywołane uciskiem na serce podczas kaszlu pomaga również odzyskać prawidłowy rytm serca. W ten sposób ofiary ataku serca mogą dotrzeć do szpitala.


Galeria zdjęć artykułu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Opracował:
Główny specjalista
ds. BRD
WORD w Suwałkach
mgr Aleksander Czuper

 

Kampania BRD

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Reklamy

Aktualności

Egzaminy - Kategoria T

Zetor 3320 i przyczepa dwuosiowa Pronar.


 

 
Informacja o terminach szkoleń - czytaj więcej...

Informacja o terminach i rodzajach zbliżających się szkoleń i kursów.


 
Kurs dla kandydatów na Egzaminatorów - czytaj więcej...

NOWY ZAWÓD - EGZAMINATOR KAT. B

Zapraszamy na kurs


 

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości