Menu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

AKCJA KRZYŚ PDF Drukuj Email
Piątek, 03. Sierpień 2012 10:51

 

IX Akcja Krzyś ? Suwałki  2012

Propagowanie bezpiecznych i kulturalnych zachowań w ruchu drogowym.

 

 


 

 

W dniu 29.07.2012r. odbył się festyn pt. ?IX Akcja Krzyś Suwałki 2012? w Suwałkach w parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

 

 


 

 

W latach poprzednich przedsięwzięcie poświęcone to było bezpieczeństwu na drogach, wodzie, bezpieczeństwu pieszych, kierowców jednośladów, bezpieczeństwu na przejazdach kolejowych.

Inicjowano również działania związane z pozyskaniem cennego daru jakim jest krew. Jedna z edycji przebiegła pod hasłem ?Krew darem zdrowia i życia?

W tym roku były propagowane działania związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem się kierowców na drogach pt.  ?Kultura słowa, gestu i czynu? Koordynatorem był proboszcz parafii ks. Lech Łuba.

 

 


 

 

Firmy biorące udział w organizacji przygotowały  bogaty program.  Na siedmiu mszach były prelekcje wygłaszane przez przedstawicieli: Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Służby Celnej, Zarządu Dróg i Zieleni, Pogotowia Ratunkowego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. Po każdej mszy odbyło się święcenie pojazdów. Była wystawa samochodów marki Fiat, tradycyjna grochówka dla wszystkich, konkursy z nagrodami, zabawy, pokazy sprzętu wojskowego, znakowanie rowerów a także możliwość honorowego oddania krwi.

 

 


 

 

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach przygotował  symulator zderzeń, rower prawidłowo wyposażony w elementy odblaskowe i światła  wraz z manekinem  ubranego w kamizelkę i kask.  Wyposażył również  w kamizelki odblaskowe motorowerzystów i motocyklistów grupy ?Dziawer Motocykle?  uczestniczący w festynie.

 

 


 

 

Matki z wózkami, rowerzyści  mieli okazję doposażyć w odblaski swoje pojazdy które zafundowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i

Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym.

 

 


 

 

Z tej okazję WORD w Suwałkach rozpoczął kampanie społeczno-edukacyjną promującą postępowanie i przygotowanie się do sytuacji które mogą nas spotkać nagle w czasie podróży. WORD wydał ulotkę  pod hasłem ?POMÓŻ INNYM I SOBIE- POMÓŻ SOBIE I INNYM? która poruszała cztery tematy:

- umieszczenia w telefonach komórkowych hasła ICE

- jak przeżyć atak serca kiedy jesteś sam

- jak rozpoznać wylew

-piłeś-nie jedź, nie piłeś-ZOSTAŃ KRZYSIEM!

Wydanie ulotki wsparły finansowo suwalskie firmy: PEC, PKS, PGK, PWiK, Fiat -  Motozbyt, BS, TVS24, grupa IMAGE, jednocześnie przekazały ponad 1000 ulotek swoim pracownikom, zaś na festynie rozdano ok. 2000 sztuk.

 

 


 

 

Profesjonalnego  instruktarzu i prawidłowego zapinania pasów uczyli pracownicy WORD obsługujący symulator zderzeń.

 

 


 

 

W uroczystej mszy udział wzięły władze miasta na czele z Panem  Czesławem Renkiewiczem ? Prezydentem Miasta Suwałki. parlamentarzyści  P. Bożena Kamińska i P. Jarosław Zieliński, służby mundurowe;  Komendant Straży Miejskiej ? P. Grzegorz Kosiński, Komendant Państwowej Straży Pożarnej P. Dariusz Siwicki, Urząd Celny P. Andrzej Pomian,  WKU- P. Rajmund Sieros; współorganizatorzy: Motozbyt Fiat ?Dyrektor  P. Ryszard Makarewicz , Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach ? P. Krystyna Szczypień, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka  Ruchu Drogowego  P. Henryk Stanisław Grabowski, i wielu innych zaproszonych gości. Nie zabrakło miejscowych mediów ? radia 5, Suwałki.info , TVS, TVS24, prasa: Gazeta Współczesna, Tygodnik Suwalski.

 

 


 

 

W swoim wystąpieniu P. Henryk Stanisław Grabowski Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach powiedział: ?Kultura powinna być elementem szkolenia kierowców. Każdy młody uczestnik ruchu drogowego powinien poznać i stosować gesty oraz sygnały świadczące o wzajemnym szacunku i zrozumieniu intencji oraz zachowań innych. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego: piesi, rowerzyści, motocykliści, kierowcy. I wszyscy na tej wspólnej drodze popełniamy  błędy, wynikające z nieuwagi, rozkojarzenia, czasem słabych, niedoskonałych umiejętności. Niestety inne są przejawem lekceważenia, chamstwa, wręcz agresji. ?Buraczanych? przepychanek i bezmyślnej brawury. Doświadczamy na co dzień; krew nam się burzy. A co robimy? Nic albo zniecierpliwieni i zmęczeni odpowiadamy tym samym, niestety. Czy nie możemy kultury jazdy uczynić powszechną modą??

 

 


 

 

Przypomnijmy iż instytucjami, które współorganizują przedsięwzięcie ?Akcji Krzyś? od lat są m.in. ?  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Miejski w Suwałkach, Straż Miejska, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, PUHM Motozbyt Filia nr 2 w Suwałkach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Białystok, Wigierski Park Narodowy, Nadleśnictwo w Suwałkach, Centrum Krwiodawstwa w Suwałkach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach, Urząd Celny w Suwałkach, 14 Dywizji Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego, Dziwer Motocykle, Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach oraz wiele innych osób i instytucji prywatnych, którym sprawy bezpieczeństwa nie tylko w ruchu drogowym nie są obojętne.

Wszyscy uczestnicy byli pełni humoru, aktywni w dotarciu do każdego stanowiska jakie przygotowali organizatorzy. Były podziękowania i deklaracje że wiedzę jaką zdobyli w trakcie festynu będą przekazywać swoim najbliższym.

 

 


Galeria artykułu

 

 

 


 

 

 

Opracował:

Gł. Specjalista ds.. BRD

mgr. Aleksander Czuper

 

 

Kampania BRD

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Reklamy

Aktualności

Egzaminy - Kategoria T

Zetor 3320 i przyczepa dwuosiowa Pronar.


 

 
Informacja o terminach szkoleń - czytaj więcej...

Informacja o terminach i rodzajach zbliżających się szkoleń i kursów.


 
Kurs dla kandydatów na Egzaminatorów - czytaj więcej...

NOWY ZAWÓD - EGZAMINATOR KAT. B

Zapraszamy na kurs


 

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości