Jesteś tu: Start BRD Aktualności Bezpieczna Droga do Szkoły 2012 - DAJ SZANSE KIEROWCY

Menu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

Bezpieczna Droga do Szkoły 2012 - DAJ SZANSE KIEROWCY PDF Drukuj Email
Piątek, 05. Październik 2012 06:37

 

WORD Suwałki ? Komenda Miejska Policji

"Bezpieczna Droga do Szkoły 2012"

 

Pod hasłem "DAJ SZANSĘ KIEROWCY"

 

Rokrocznie miesiąc wrzesień jest poświęcony edukacji uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wtedy suwalscy policjanci ruszają z akcją "Bezpieczna droga do szkoły" odwiedzając szkoły podstawowe w mieście i na wsiach. Podczas działań szczególną uwagę zwracają na widoczność dzieci na drodze. W tym roku w związku z narastającą tendencja wypadków na przejściach dla pieszych Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wyszedł z propozycją wspólnego przeprowadzenia akcji w mieście Suwałki z Komendą Miejską Policji. Na wspólnym organizacyjnym posiedzeniu dotyczącym przebiegu akcji w mieście ustalono, że należy rozszerzyć formułę edukacji w zakresie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym o nauczycieli i rodziców. Nauczyć należy rodziców:

  1. Jak uczyć dzieci w zakresie poruszania się na oznakowanym i nieoznakowanym skrzyżowaniu , drodze, ruchu kierowanym przez Policjanta.
  2. Poruszania się rowerem na drodze i skrzyżowaniach z drogą dla rowerów i kiedy są tylko oznakowane przejścia.
  3. Wprowadzenia do ogólnych zasad zachowania się przechodnia przed przejściem (spójrz w lewo, w prawo, w lewo) pokazania ręką sygnału, że będę przechodzić "DAJ SYGNAŁ KIEROWCY" ? Musi być współpraca, wzajemne współdziałanie między pieszym, a kierowcą i odwrotnie, a nie narzekanie na siebie.
  4. Uświadomienie rodzicom, że zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym art. 43 ust. 2: Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu?.
  5. Zaprosić rodziców i najbliższych mieszkańców danej szkoły, gdzie będzie odbywało się szkolenie na instruktaż oklejania odblaskami poruszających się pojazdów i przedmiotów: m. in. rowerów, hulajnóg, deskorolek, łyżworolek, wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich, kul, itp.
  6. Przygotowano harmonogram realizacji przedsięwzięcia i poszczególne działania postanowiono nagłośnić przez lokalne media. Komunikat o miejscu i godzinie szkolenia ogłosić przez Radio 5 wraz z zaproszeniem mieszkańców na oklejanie swoich pojazdów i przedmiotów.
  7. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - zabezpieczyli na tą akcję przywieszki odblaskowe tzn. łapki z napisem "DAJ SYGNAŁ KIEROWCY", nalepki odblaskowe z instrukcją naklejania, samozaciskowe opaski odblaskowe, ulotki ?Nowe Prawo ? Rowerzysta z prawej", Miasteczko mobilne, na którym odbywały się praktyczne zajęcia.
  8. Edukacja dzieci w zakresie poruszania się na oznakowanym i nieoznakowanym skrzyżowaniu, drodze, ruchu kierowanym przez policjanta, skierowane głównie do klas I.

 


 

W ramach audycji "Gość Radia5" nastąpiła prezentacja założeń Akcji pod hasłem "Daj sygnał kierowcy". Na pytanie redaktora: "Dlaczego to robimy?" Pani Edyta Kimera ? rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji, Pan Arkadiusz Bobowicz ? Naczelnik wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i Pan Aleksander Czuper ? Główny specjalista ds. BRD WORD Suwałki wyjaśniali słuchaczom, że edukacje z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego należy zacząć od najmłodszych i ich rodziców. Pamiętajmy o tym, że odblaski mogą uratować życie. Osoba używająca odblasków jest widoczna w światłach reflektorów z odległości ? 150- 300 metrów. Zaapelowano do mieszkańców, by zakładali kamizelki odblaskowe, kiedy sprawnym rowerem wyruszają w podróż. Poinformowano i zachęcono mieszkańców Suwałk, by przyszli na spotkania celem doposażenia swoich pojazdów i przedmiotów jakie posiadają w odblaski.

 

 


 

Harmonogram realizacji działań p.n. "Daj sygnał kierowcy" w ramach programu "Bezpieczna droga do szkoły" w suwalskich szkołach podstawowych:

 

17.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 11 w Suwałkach godz. 12:00

18.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Suwałkach godz. 10:45

19.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 9 w Suwałkach godz. 11:40

20.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 6 w Suwałkach godz. 12:00

21.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 7 w Suwałkach godz. 10:45

24.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Suwałkach godz. 12:00

25.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 5 w Suwałkach godz. 11:00

26.09.2012 r. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Suwałkach godz. 11:00

27.09.2012 r. Przedszkole Nr 3 w Suwałkach godz. 9:30

 

Szkolenie, zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz instruktaż naklejania odblasków dla dzieci, nauczycieli i rodziców prowadził asp. Tadeusz Korsakowski Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz mgr Aleksander Czuper  - Główny specjalista ds. BRD WORD Suwałki. Aktywny udział był również praktykantów odbywających praktykę w Komedzie Miejskiej Policji. Mogli oni praktycznie zapoznać się jak należy przygotować się do prowadzenia zajęć tego typu, na jakie problemy należy zwrócić uwagę przy prowadzeniu zajęć oraz cieszyć się z efektów swojej pracy. Do najaktywniejszych należeli: Pani Paulina Mackiewicz, Pani Ewelina Grądzka, Pani Roksana Maksimowicz, Pan Maciej Baluta, Pan Kamil Michałowski, Pan Marcin Gładkowski i Pan Marcin Sofiński. Za zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ufundował każdemu kamizelkę odblaskową i kask rowerowy.

 

Efektem wspólnych działań dyrekcji szkół, nauczycieli, Policji i WORD było przeszkolenie ponad 1000 dzieci z klas pierwszych, otrzymały dodatkowe łapki odblaskowe z napisem "DAJ SYGNAŁ KIEROWCY", naklejono ponad 1400 odblasków na rowery, hulajnogi, wózki dziecięce, kule, wózki inwalidzkie itp.

 

Dla uczniów uczestniczących w szkoleniu na kartę rowerową lub posiadających kartę rowerową wręczono 8.500 ulotek "Nowe Prawo ? Rowerzysta z prawej" oraz wręczono 458 rowerzystom samozaciskową opaskę odblaskową "Włącz myślenie".

 

 


 

Organizatorzy akcji serdeczne podziękowanie kierują pod adresem Radia5, Telewizji internetowej Suwalszczyzna TVS24, TVS , Gazety Współczesnej, Tygodnika Suwalskiego, Krajowej Rady BRD, Tygodnika Prawo Drogowe News, portalu wychowanie komunikacyjne, Suwalskiemu serwisowi informacyjnemu suwalki.info,  za pomoc w organizacji i promowaniu zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że "Egzamin na drodze trwa każdego dnia". Niestety jeszcze zbyt dużo ludzi jego nie zdaje.

 

 


 

Galeria:


 

Opracował:

Aleksander Czuper

Główny specjalista ds. BRD

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 87/563 16 60 wew. 33

 

 

Kampania BRD

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Reklamy

Aktualności

Egzaminy - Kategoria T

Zetor 3320 i przyczepa dwuosiowa Pronar.


 

 
Informacja o terminach szkoleń - czytaj więcej...

Informacja o terminach i rodzajach zbliżających się szkoleń i kursów.


 
Kurs dla kandydatów na Egzaminatorów - czytaj więcej...

NOWY ZAWÓD - EGZAMINATOR KAT. B

Zapraszamy na kurs


 

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości