Jesteś tu: Start BRD Gminne centra BRD

Menu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecamy

PDF Drukuj Email

NASZ POMYSŁ ? GMINNE CENTRA BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

Utworzenie Gminnych Centrów BRD wynikało z uzupełnienia luki w przepisach ruchu drogowego oraz konieczności likwidacji fikcji w szkoleniu teoretycznym i praktycznym, przygotowującym do zdobywania karty rowerowej i motorowerowej.
Ważna była też chęć podniesienia poziomu wiedzy wśród najmłodszych w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Idea tworzenia Gminnych Centrów BRD bezpośrednio w środowisku wiejskim, pozwoliła na prowadzenie codziennej edukacji w zakresie bezpiecznego poruszania się dzieci i młodzieży po drogach rowerami i motorowerami w oparciu o specjalistyczny sprzęt i najnowsze pomoce dydaktyczne.
W skład Centrum zlokalizowanego najczęściej w miejscowym gimnazjum wchodzi "pracownia wychowania komunikacyjnego" wyposażona w pomoce do prowadzenia zajęć praktycznych i teoretycznych, m.in. w telewizor, video, DVD, trzy rowery, motorower (skuter), niezbędne plansze, znaki drogowe, rzutnik wraz z ekranem i kompletem foliogramów, filmy DVD i video na tematy związane z ruchem drogowym i jego aspektami w tym pierwszą pomocą przedlekarską, podręczniki,  tablica magnetyczna pozwalająca prowadzić zajęcia z tzw. krzyżówek (w tym symulujące te, które dzieci faktycznie pokonują w drodze do swojej szkoły) i inne pomoce ? np. obrazkowe kodeksy drogowe.
Mając do dyspozycji możliwość rozstawienia w przyszkolnej Sali gimnastycznej standardowego, rowerowego toru przeszkód (przekazywanego także w ramach umowy każdej szkole), można przeprowadzić naukę jazdy rowerem, rozgrywać wszelkiego rodzaju zawody rowerowe, a także prowadzić przygotowania do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o BRD niezależnie od pogody.
Ponadto w skład centrum wchodzić będzie (planowane w perspektywie) miasteczko ruchu drogowego na przyszkolnym placu.
Pozostałe szkoły z terenu gminy mogą również szkolić się praktycznie i teoretycznie w Centrum.
Dzięki zajęciom w Gminnym Centrum (a uczestniczą w tych zajęciach także dzieci z innych szkół podstawowych z terenu całej gminy) wyrabiane są nawyki prawidłowych zachowań na drodze, wzrasta świadomość zagrożeń, jakie wynikają z uczestnictwa w ruchu drogowym, podnoszony jest poziom wiedzy teoretycznej jak też praktycznej.
Pozwala to w konsekwencji uzyskać przez większą ilość dzieci i młodzieży karty rowerowej a następnie motorowerowej. A wiadomo: "czego się Jaś nauczy, to Jan będzie umiał".
Uczestnikami zajęć w Gminnych Centrach BRD są dzieci z terenu gminy, uczestnicy kolonii letnich, przyjeżdżające w czasie wakacji dzieci z terenu Polski. Egzaminy w ciągu roku szkolnego odbywają się w szkołach, zaś w wakacje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Suwałkach.
Na podstawie zawartych porozumień z wójtami gmin, szkolimy opiekunów Gminnych Centrów, przygotowując ich do egzaminu na instruktora nauki jazdy oraz do egzaminu z udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej z tytułem ratownika.
W skład Centrum wchodzi pracownia wychowania komunikacyjnego służąca do przeprowadzania zajęć, wyposażona przez WORD w sprzęt, materiały szkoleniowe i pomoce do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych, tor przeszkód pomocny w przygotowaniach do Ogólnopolskich Turniejów Wiedzy o BRD.
Dzięki temu stworzone zostały autentyczne możliwości uzyskiwania kart rowerowych i motorowerowych przez uczniów z terenu całej gminy, coraz powszechniejszy jest udział w ogólnopolskich turniejach.
Pierwsze w Polsce Gminne Centrum BRD powstało 22 stycznia 2004 roku w Raczkach k. Suwałk i dzisiaj może być przykładem prawidłowo prowadzonej pracy w zakresie wychowania komunikacyjnego na wszystkich poziomach. Centrum w Raczkach było np. samodzielnym organizatorem (gospodarzem) Turnieju BRD na poziomie powiatowym.
w Raczkach, powiat suwalski. Aktualnie na terenie całego kraju powstało już ok. 60 takich Centrów.

 

Kampania BRD

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Reklamy

Aktualności

Egzaminy - Kategoria T

Zetor 3320 i przyczepa dwuosiowa Pronar.


 

 
Informacja o terminach szkoleń - czytaj więcej...

Informacja o terminach i rodzajach zbliżających się szkoleń i kursów.


 
Kurs dla kandydatów na Egzaminatorów - czytaj więcej...

NOWY ZAWÓD - EGZAMINATOR KAT. B

Zapraszamy na kurs


 

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości