Przed nami upragnione wakacje. Wiele rodzin nie wyobraża sobie wyjazdów bez swoich czworonogów. Planując wyjazd ze zwierzęciem, warto się jednak do tego odpowiednio przygotować. Jak zabezpieczyć podróż czworonoga? Jak przewozić psa w samochodzie, aby nie stwarzał zagrożenia?
Jak przewozić psa w samochodzie – przepisy
Polskie przepisy nie opisują jednoznacznie, jak przewozić psa w samochodzie. Można z nich jednak wyciągnąć sugestie, jak przygotować się do takiego wyjazdu. Art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) wspomina, że „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”.
Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) mówi z kolei, że:
2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
- nie utrudniał kierowania pojazdem;
- nie ograniczał widoczności drogi […].
3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia”.
Z powyższego wynika, że trzymanie psa na kolanach kierowcy czy pozwolenie mu na swobodne przemieszczanie się w aucie jest zabronione. W trakcie jazdy zwierzę czasem odczuwa zdenerwowanie bądź strach. Reaguje wtedy w nieprzewidziany sposób na nagłe sytuacje (np. gwałtowne hamowanie). Każdy taki przypadek może się skończyć tragicznie.
Jak zabezpieczyć psa podczas podróży samochodem?
Aby pies w aucie nie stwarzał zagrożenia, konieczne jest zapewnienie mu komfortu oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Optymalnym rozwiązaniem są różnego rodzaju transportery. Uniemożliwiają one zwierzęciu swobodne poruszanie się po wnętrzu auta i gwarantują mu wygodne schronienie.
Na rynku można znaleźć szereg produktów ułatwiających bezpieczny przewóz psa. Są to m.in.:
- szelki wyposażone w uchwyty mocujące do pasów bezpieczeństwa;
- specjalnie klatki do umieszczenia w bagażniku (dostosowane głównie do większych aut typu van lub kombi);
- transporter lub torba;
- antypoślizgowa mata do przestrzeni bagażowej bądź na tylne fotele.
O tym, które z nich będzie odpowiednie, decydują wielkość, waga i temperament zwierzęcia.
W jakiej części samochodu przewozić psa? Zależy to od liczby pasażerów. Na wolnej przestrzeni obok siedzenia można umieścić matę, torbę czy transporter.
Tego typu akcesoria mają też zazwyczaj uchwyty umożliwiające przypięcie ich pasem bezpieczeństwa – sprawdzą się w przypadku umieszczenia ich na siedzeniu samochodu. Większe psy można przewieźć w specjalnej klatce umieszczonej w bagażniku.
Jak przewozić psa na skuterze?
W przypadku podróży skuterem dobrze sprawdzi się plecak ze specjalnymi szelkami, do których mocuje się obrożę. Do wyboru jest także specjalny transporter. Umieszcza się go w tylnej części skutera i odpowiednio zabezpiecza.
O tym, jak przewozić psa na skuterze i czy w ogóle można to zrobić, decyduje wielkość czworonoga. Transportowanie w ten sposób większych psów może okazać się niemożliwe.
Jak przewozić psa na motorze?
Przewożenie psa na motocyklu jest nieco wygodniejsze niż w przypadku skutera ze względu na większe gabaryty pojazdu. Tu również znajdą zastosowanie plecak z szelkami, torba lub transporter umieszczony z tyłu. Sprawdza się to jednak nadal tylko w przypadku małych i średnich czworonogów.
Źródło: Motoryzacja – Interia