Eco driving, czyli ekonomiczna jazda samochodem

Każdy kierowca chciałby ograniczyć wydatki na paliwo bez jednoczesnego rezygnowania z dużej częstotliwości jazdy. Ucieszyłby się także z możliwości zmniejszenia zużycia części mechanicznych, a co za tym idzie rzadszych wizyt w serwisach. Eco jazda to skuteczny sposób, który pozwoli osiągnąć te cele, a jednocześnie ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.


fot. Pexels / Peter Fazekas

Co to jest ECO DRIVING?

Zasady ekonomicznej jazdy opierają się przede wszystkim na płynnej i bezpiecznej jeździe. Przed laty pokutowało twierdzenie, że to technika, która wiąże się jedynie z powolnym poruszaniem się. Nic bardziej mylnego. Obecnie ten trend jest bardzo popularny. Zwłaszcza, że ​​niezależne badania pokazują, że oszczędna jazda może zmniejszyć zużycie paliwa średnio o 10%.

Jeśli ktoś zapyta: jak obniżyć koszty paliwa? Odpowiedź jest prosta: zastosuj zasady ekojazdy w praktyce!


Oszczędna jazda samochodem a stan techniczny

Ekonomiczna jazda możliwa jest tylko wtedy, gdy nasz pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Nie warto zatem odkładać nie tylko przeglądów, ale także regularnych wymian oleju czy filtrów. Rozsądnym rozwiązaniem jest bieżące monitorowanie zużycia paliwa, które pozwoli nam także w szybki sposób wykryć możliwą usterkę. Za nadmierne zużycie może odpowiadać m.in.: awaria sondy lambda, termostatu czy wtrysków.

fot. Pexels / Andrea Piacquadio

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że na zużycie, czyli także oszczędzanie, paliwa ma wpływ ciśnienie w oponach. Zarówno zbyt niskie, jak i w niektórych przypadkach zbyt wysokie wartości są przyczyną zwiększenia kosztów jazdy.


Zmiana biegów

Zasady ekonomicznej jazdy samochodem dotyczą także tego, jakie obroty utrzymywać oraz kiedy warto zmieniać biegi. Wielu kierowców zastanawia się, w jakim momencie powinni dokonać przełożenia na wyższe. Wszystko zależy od rodzaju paliwa. Diesel, jakie obroty?

Zdecydowana większość siły napędowej w obecnie stosowanych silnikach jest dostępna do dyspozycji kierującego już poniżej 2 000 obrotów. W przypadku silników benzynowych pułap jest nieco wyższy i wynosi około 2 500. Pozwala to na płynną jazdę z optymalną prędkością przy minimalnym obciążeniu, a co za tym idzie najkorzystniejsze zużycie paliwa.


Płynna jazda autem – klucz do ekonomicznej jazdy

Ekonomiczna jazda samochodem to przede wszystkim jazda płynna. W tym przypadku sprawdzają się podstawowe zasady, takie jak:

  • Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego auta
  • Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego
  • Unikanie gwałtownych manewrów
  • Szybkie reagowanie na zmiany na jezdni np. redukcja prędkości, gdy z dalego zauważymy zmianę światła na czerwone

Warto jest przewidywać zachowania innych uczestników ruchu, a przy tym samemu jeździć przewidywalnie. Pozwoli to na bardziej płynne poruszanie się, bez częstego przyspieszania i gwałtownych hamowań, które zwiększają spalanie. Takie podróżowanie będzie też po prostu bardziej bezpieczne.


fot. Pexels / Yan Krukov

Zasady przyśpieszania

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jak jeździć ekonomicznie jest technika przyśpieszania. Okazuje się, że w tym przypadku skrajne podejścia nie przynoszą oszczędności. Specjaliści radzą, aby pedał gazu wciskać do 3/4 jego maksymalnego położenia, a bieg zmieniać tak szybko, jak to możliwe według opisanych wcześniej wytycznych.

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w tempomat. Spalanie paliwa może być mniejsze przy rozsądnym korzystaniu z urządzenia. Jeżeli zostanie uruchomione podczas jazdy na prostym, jednostajnym terenie, czyli na przykład na autostradzie, bez wątpienia pozwoli na ograniczenie kosztów. Zagwarantuje jazdę ze stałą prędkością na optymalnych obrotach. Jeżeli natomiast trasa, którą się poruszamy, jest mocno zróżnicowana, pagórkowata, tempomat nie zagwarantuje oszczędności.


Źródło: OPONEO.PL

Skip to content