Kierowco, pilnuj ciśnienia w oponach. Skutki mogą być bardzo szkodliwe dla twojego pojazdu.

Dużo osób często w swoich przygotowaniach do podróży nie bierze pod uwagę kontroli stanu technicznego pojazdu. Szczególnie ważne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach, a także sprawdzenie głębokości bieżnika.


fot. magazyn-motoryzacyjny.pl

Opona jest jedyną częścią kontaktu Twojego pojazdu z podłożem, dlatego prawidłowe ciśnienie powietrza w niej ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej jazdy. Wpływa na opory toczenia pojazdu. Ciśnienie w oponach określa również ich przyczepność na drodze, a wszelkie odchylenia od prawidłowego ciśnienia mogą prowadzić do zmniejszenia przyczepności, uszkodzenia opony, a nawet jej pęknięcia.


Nieprawidłowe ciśnienie a szybsze zużycie opony

Przy nieprawidłowym ciśnieniu w oponach może dochodzić do ich szybszego, nierównomiernego zużywania się. Gdy ciśnienie w ogumieniu jest za niskie, opony szybciej ścierają się na bocznych krawędziach, a przy zbyt wysokim – w środkowej części.


Przy odpowiednim ciśnieniu wychodzi taniej

O opony warto dbać nie tylko ze względów bezpieczeństwa: przy jeździe na mocno zużytych oponach i przy niewłaściwym ciśnieniu przepłacamy na paliwie.


Niebezpiecznie na „łysych” oponach

Przed podróżą warto skontrolować również stan techniczny opon. Według przepisów głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm, ale nie czekajmy z zakupem nowego ogumienia do osiągnięcia maksymalnego dopuszczalnego zużycia.

Długość drogi hamowania ze 120 km/h + różnice względem opony nowej

Droga hamowania z 120 km/hRóżnica
Opona nowa (bieżnik 8mm)59,1 m
Opona używana (bieżnik 5 mm)71,2 m+21%
Opona używana (bieżnik 3mm)121,0 m+105%
Opona używana (bieżnik 1,6mm)154,6 m+162%

W deszczowych warunkach jazda na wytartych oponach może prowadzić do poślizgu wodnego, tj. poślizgu, w którym opony nie mogą regularnie odprowadzać nadmiaru wody, a kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości, zadbanych opon skraca się również droga hamowania, co jest szczególnie ważne podczas jazdy po śliskiej nawierzchni.


Jak skontrolować ciśnienie w oponach?

Przy kontroli ciśnienia w oponach warto być skrupulatnym i kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Można je znaleźć na specjalnej naklejce umieszczonej we wnętrzu pojazdu lub w instrukcji obsługi.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że ciśnienie możemy zmierzyć samodzielnie przy pomocy podręcznego ciśnieniomierza albo na stacji benzynowej. Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, po dłuższym postoju.


Źródło: FRANCUZKIE.PL / WYBORKIEROWCOW.PL

Skip to content