Koniec naklejki na szybę od września. Co ta zmiana tak właściwie oznacza?

4 września czas na kolejną zmianę w urzędach komunikacji. Mowa o wykasowaniu karty pojazdu i naklejki z numerem rejestracyjnym. Zbliża się termin, kiedy urzędy rejestrujące pojazdy przestaną wydawać nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi. Kierowcy zastanawiają się, czy będzie można zerwać dotychczasową nalepkę.


fot. Marcin Łobodziński

A więc po 4 września zrywać naklejkę czy nie?

Starą wlepkę można na szybie zostawić albo można się jej pozbyć. Kiedy pozbycie się naklejki jest obowiązkowe? Nie brakuje interpretacji mówiących o tym, że po 4 września 2022 roku przypadek taki będzie tylko jeden.


Kiedy nalepkę kontrolną trzeba zerwać? Jeden przypadek.

Czy to jednak oznacza, że po 4 września 2022 roku kierujący nie może dostać mandatu za naklejkę z numerem rejestracyjnym na szybie? Może, ale raczej nie z uwagi na fakt, że zapisane na niej oznaczenie nie zgadza się z tym wpisanym na tablicę rejestracyjną. Podstawą do kary może się raczej stać to, że policjant uzna iż wkracza ona w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom pozwala funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 do 3000 zł.


Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu?

A jak usunąć naklejkę z numerem rejestracyjnym z szyby? Procedura jest dość prosta.

  1. Podgrzej powierzchnię szyby suszarką. Skieruj strumień ciepła nie tylko na naklejkę rejestracyjną, ale także i jej bezpośrednie otoczenie. Nie nagrzewaj szyby zbyt mocno szczególnie zimą. Naprężenie temperaturowe może doprowadzić do jej pęknięcia!
  2. Rozgrzaną naklejkę możesz podważyć przy pomocy żyletki. Najlepiej podważ ją w dwóch przeciwległych punktach.
  3. Złap za podważone końce naklejki na szybę i dynamicznym ruchem zerwij ją.
  4. Pozostałości kleju na szybie usuniesz przy pomocy szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną lub zmywaczem do paznokci. Sprawdzić się może też szmatka z nałożoną odrobiną kremu nawilżającego.

Źródło: MOTO.PL / AUTOKULT.PL

Skip to content