PUNKTY KARNE W DALSZYM CIĄGU MOŻNA REDUKOWAĆ!

Jeszcze tylko do 16 września 2022 r. można będzie uczestniczyć w szkoleniach kasujących 6 punktów karnych! WORD Suwałki takie szkolenia organizuje 2 razy w tygodniu. Kierowco koniecznie zapoznaj się z materiałem Telewizji Suwałki.

Źródło: Telewizja Suwałki

Zmiany, które zaczną obowiązywać po 16 września 2022 r.

System tzw. punktów karnych. Od 17 września 2022 r. zaczną obowiązywać zmienione zasady i wysokości liczby tzw. punktów karnych. Ustawodawca zdecydowanie zaostrzy regulacje, szczególnie te adresowane do kierowców, którzy zasiadają za kierownicą po użyciu alkoholu. Obok znacząco podniesionych stawek mandatów i grzywien, zapowiedziano także zmiany odnoszące się do liczby tzw. punktów karnych:

– podniesiona zostanie liczba punktów: dziś za wykroczenie policjant może nałożyć punkty w skali 1-10. Od 17.9.2022 r. liczba ta wzrośnie do 15 punktów. Tyle pirat drogowy ma dostać np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, tuż przed nimi lub omijanie auta, które zatrzymało się przed pasami; tyle samo za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/godz. (również poza terenem zabudowanym) oraz jazdę po alkoholu (dziś maksymalną ilość, czyli 10. pirat drogowy otrzymuje np. za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku). Maksymalną liczbę punktów przewidziano również za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (10 punktów). Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 40 a mniej niż 50 km/h ma kosztować 13 punktów;

– poszerzona ma być lista wykroczeń, za które kierowca otrzymuje punkty;

– maksymalny limit punktów bez zmian. Doświadczony kierowca będzie mógł mieć maksymalnie 24 punkty;

– punkty mają być kasowane po dwóch latach i tu – uwaga – licząc od dnia zapłaty mandatu, czyli punkty nie będą zachowywane na kontach kierowców – jak to ma miejsce aktualnie – przez rok, a ten okres nie będzie liczony od daty popełnienia wykroczenia;

– zlikwidowane zostaną szkolenia redukujące liczbę punktów, dzięki którym kierowca może pozbyć się 6. punktów. Z takiej możliwości może skorzystać już tylko do 16 września 2022 r.

źródło: Prawo Drogowe News

Skip to content