Tego nie można robić w kamperze. O tym musisz pamiętać, ruszając w trasę

Polacy coraz mocniej zakochują się w kamperach. I o ile taki sposób na wakacyjny wyjazd daje mnóstwo wolności, to są jednak pewne ograniczenia. Jeżeli jednak się do nich zastosujemy, to nasza podróż będzie bezpieczna i komfortowa.

  • Polacy zazwyczaj wypożyczają „wakacyjny dom” na wyjazd, nie mając większego doświadczenia z poruszania się takim pojazdem
  • Przed wyjazdem powinniśmy zapoznać się z całkiem długą listą czynności, których nie wolno robić w kamperze. Znajdują się na niej m.in. spanie, czy przemieszczanie się po kabinie w trakcie jazdy
  • Kamper w świetle prawa traktowany jest zazwyczaj jak samochód osobowy. Różni się od niego jednak długością i szerokością. Musimy o tym pamiętać, wjeżdżając w wąskie uliczki i przejeżdżając pod mostami

Spanie w trakcie jazdy zabronione

Kamper, czyli samochód połączony z częścią mieszkalną, to idealne rozwiązanie dla osób lubiących objazdowe wyjazdy. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Surowo zabronione jest przede wszystkim spanie w kamperze podczas jazdy. Znajdujące się w pojeździe łóżka nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Na czas snu powinniśmy udać się więc na postój.

Jest jednak sposób na drzemkę w trakcie jazdy, bez konieczności postoju. Pasażerowie powinni wtedy zająć miejsca na fotelach z przodu kampera, które są zapinane pasami.

Przemieszczanie się po kabinie

Pasażerowie niejednokrotnie zapominają, że część mieszkalna kampera powinna być wykorzystywana jedynie podczas postojów. W kamperach jest dużo swobodnej przestrzeni. Gdy dochodzi do wypadku w trakcie jazdy, a pasażer jest niezapięty pasami, „przelatuje” nawet kilka metrów w środku pojazdu.

W trakcie jazdy zabronione jest więc przemieszczanie się po kabinie. Nie wolno w tym czasie chodzić po korytarzu, korzystać z kuchni, ani z łazienki.

Niezabezpieczone rzeczy

W czasie jazdy nie należy przewozić niezabezpieczonych przedmiotów, luźno „latających” po pojeździe. Wyruszając w drogę, schowajmy więc w bezpieczne miejsce wszelkie butelki, czy naczynia kuchenne, które przy nagłym hamowaniu mogłyby nam zwyczajnie zrobić krzywdę.

Liczba osób równa liczbie pasów

Pamiętajmy także o tym, że pomimo dużej ilości miejsca w kamperze, pojazd jest zazwyczaj przeznaczony dla 4-5 osób i właśnie tyle może maksymalnie podróżować pojazdem.

Sprawdź, czy się zmieścisz

Kamper traktowany jest zazwyczaj w świetle prawa jako samochód osobowy. Musimy jednak pamiętać, że jego gabaryty są o wiele większe niż zwykłego samochodu. W zależności od modelu kampery mają długość ok. 6-7 metrów i wysokość ok. 3 m. Nie zawsze więc „wciśniemy się” wszędzie.

Zobacz też: Ile kosztują wakacje w kamperze?

Musimy o tym pamiętać, wjeżdżając w wąską uliczkę (szczególnie w centrach miast), czy na miejsce parkingowe. Patrzmy też uważnie, co jest nad pojazdem, szczególnie na mosty, przejazdy kolejowe, czy gałęzie i neony. Kamperem zazwyczaj nie wjedziemy np. do garażu podziemnego.

Źródło: camprest.pl, domowa.tv, auto-swiat.pl

Skip to content