Zanim stracisz prawo jazdy za punkty – jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Wieloletnie doświadczenie za kierownicą nierzadko nie wystarcza, aby zdać egzamin sprawdzający po przekroczeniu limitu punktów karnych. Bywa, że doświadczenie i rutyna stają się przeszkodą, która utrudnia zachowanie i późniejsze odzyskanie prawa jazdy. Lepiej, mając dużo punktów karnych na koncie, sukcesywnie zmniejszać ich liczbę. Jest na to sposób.


Kierowca, który przekroczył dopuszczalny limit 24 punktów karnych, nie traci automatycznie prawa jazdy. W takim wypadku otrzymuje on od organu, który prawo jazdy wydał (starosty) wezwanie na egzamin sprawdzający. Jeśli w wyznaczonym terminie stawi się na egzamin i zda zarówno część teoretyczną jak i praktyczną, jego konto punktowe zeruje się, a jedyne konsekwencje wcześniej popełnionych wykroczeń to mandaty i konieczność zaliczenia wspomnianego wcześniej egzaminu, ewentualnie przejścia także badań lekarskich lub psychologicznych. Do czasu egzaminu sprawdzającego kierowca może korzystać ze swojego prawa jazdy bez ograniczeń – traci uprawnienia dopiero wtedy, gdy obleje egzamin albo w ogóle do niego nie przystąpi, ewentualnie jeśli nie uzyska zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza, że może prowadzić pojazd.

Umiesz jeździć, ale czy zdasz egzamin?

Praktyka mówi, że w przypadku „starego” kierowcy, który przystępuje do egzaminu sprawdzającego, ryzyko oblania egzaminu jest duże. Dotyczy to zarówno egzaminu teoretycznego (bez dokładnego przygotowania i przećwiczenia zadań egzaminacyjnych łatwo o błędy) jak i praktycznego, gdzie kierowców gubi zbyt duża pewność siebie i nadmierna prędkość… bez wątpienia przekroczenie limitu 24 punktów karnych to wielkie ryzyko. Lepiej sukcesywnie to ryzyko zmniejszać.

Zmniejsz liczbę punktów karnych w prosty sposób!

Nie każdy wie, że wciąż dostępna jest opcja redukcji punktów karnych, która miała być już dawno zlikwidowana, ale wciąż działa: wystarczy wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Szkolenie jest płatne (ok. 350 zł), trwa 6 godzin i zmniejsza liczbę punktów karnych na koncie kierowcy o 6.

Szkolenie zmniejszy liczbę punktów karnych: kto może wziąć udział?

  • W szkoleniu mogą wziąć udział kierowcy mający prawo jazdy dłużej niż rok
  • Kierowca biorący udział w szkoleniu nie może mieć na swoim koncie punktowym więcej niż 24 punktów karnych
  • W szkoleniu można brać udział nie częściej niż raz na 6 miesięcy
  • W szkoleniu biorą udział kierowcy, którzy wypełnią wymagane dokumenty i wpłacą wymaganą kwotę na konto WORD-u

Uwaga: tzw. młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, nie mogą w ten sposób zmniejszyć swojego limitu punktów karnych, który jest też niższy – wynosi 20 punktów. Co więcej, jeśli „młody” kierowca przekroczy swój limit, traci oprawo jazdy automatycznie. Aby je odzyskać, musi wziąć udział w kursie na prawo jazdy i zdać egzamin.

Szkolenie „na punkty karne” – jak to wygląda?

Szkolenia „punktowe” mają formę pogadanki z policjantem i psychologiem połączonej z wyświetlaniem filmów, zdjęć i innych materiałów audiowizualnych. Mają na celu przekonanie kierowców, że jazda niezgodnie z przepisami jest niebezpieczna i prowadzi do poważnych konsekwencji. Szkolenie trwa 6 godzin. Po fakcie kierowca dostaje zaświadczenie o jego ukończeniu, zaś WORD przesyła informację o odbyciu przez kierowcę szkolenia do właściwych organów – z konta punktowego kierowcy znika 6 punktów.

A jeśli już stracisz prawo jazdy za punkty…

…co dzieje się po oblaniu egzaminu sprawdzającego, to aby je odzyskać, musisz zdać egzamin. Możesz próbować do skutku – w praktyce do teorii można poodchodzić choćby i codziennie, natomiast terminy na egzamin praktyczny są mniej dostępne, ale próbować można do skutku. Warto wiedzieć, że jeśli na egzaminie sprawdzającym zaliczyliśmy teorię, a oblaliśmy praktyczną część egzaminu, to odzyskując prawo jazdy, musimy jeszcze raz zaliczyć teorię, a potem – co oczywiste – egzamin praktyczny. Bywa, że starzy i doświadczeni kierowcy odzyskują prawo jazdy miesiącami!

Tym bardziej skorzystanie ze „szkolenia punktowego” w wielu wypadkach ma wielki sens.

Źródło: Auto Świat – Portal motoryzacyjny
Link do artykułu: Zanim stracisz prawo jazdy za punkty – jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Skip to content